قطعات گزیده موسیقی کُردی در کتابخانه ملی استرالیا منتشر شد

- 1

کتاب و آلبوم صوتی «قطعات فولکلور آهنگ کُردی» با جمع آوری و تهیه و تنظیم سالار ایوبی , بوسیله کتابخانه ملی استرالیا منتشر و در دست علاقمندان قرار خواهد گرفت .

سالار ایوبی , آهنگساز و نوازنده عود فیض بیش تر از ۲۰ سال تحقیق روی آوا های فولکلور کردی را با همیاری و حمایت کتابخانه ملی استرالیا و فکس استودیو به صورت کتاب و سی دی ارائه میدهد .

او در رابطه این پروژه توضیح بخشید : اینجانب این اثر را که دربرگیرنده ۱۲ قطعه مندرج برای عود و کمانچه است , جمع آوری , بنا کردن و تهیه و تنظیم کرده ام . برهان تعیین کمانچه تحت عنوان ساز دوم این اثر بضاعت و توان های این ساز در اجرای شرایط های سرنا و نرمه نی کُردی است . ضمن این که جزو این اثرها با تهیه مختلف ۲۵ سال پیش در استودیو پژواک ضبط شده‌است و ضبط‌ دوباره آن‌ها ر در استودیو فکس انجام خواهد شد که از وسیع ترین و معتبرترین استودیوهای عالم در میدان آهنگ کلاسیک به شمار می‌آید .

این آهنگساز و نوازنده مقیم استرالیا اعلام کرد : اثر ها این گالری بیشتر مرتبط با حیطه جغرافیایی کردستان جمهوری اسلامی ایران علی الخصوص لیلاخ , اردلان و موکریان است که اینجانب آن را به ساکنان قهوه منزل فردوسی سنندج نثار کرده ام . ساکنان این قهوه منزل که در عرصه با اهمیت شهر سنندج واقع است ; هنرمندانی محلی می باشند که با رفتن به عروسی ها , مجالس شور و اجرای دائمی این اثر ها به نگاه داشتن آن‌ها امداد شایانی کرده اند , لکن متاسفانه با وارد شدن سازهای الکترونیکی بیشتر این دوستان منزل نشین شده یا این که تغییر تحول شغل دادند .

ایوبی تصریح کرد : شم میکنم واقعه خیلی نیکی است که بیرون از جمهوری اسلامی ایران , هنرمندان اهل ایران بتوانند با ارگانهای بزرگ مدنی و غیر مدنی که در مسئله فرهنگ و تمدن و هنر فعال میباشند همیاری و به ثبت و ماندگاری آوا محلی و سنتی جمهوری اسلامی ایران امداد نمایند .

ایوبی ۲ قطعه از این ۱۲ اثر را پیشتر در تهران با همیاری نوازندگان شناخته شده کشورمان ضبط نموده است و در ۱۰ اثر باقیمانده تنها از ساز عود و کمانچه به کارگیری خواهد شد .

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *