فرهنگ شریف؛پیشکسوت موسیقی ایرانی

فرهنگ شریف
تولد فرهنگ شریف به ۳ فروددین ماه ۱۳۱۰ در آمل و درگذشته ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ در تهران بازمی‌گردد . این هنرمند دارنده نشان مرتبه یک هنری متساوی دکتری و از چهره‌های به یادماندنی آهنگ , نوازنده و بداهه نواز تار ایرانی بود . این هنرمند در کودکی با بابا و مادرش به تهران نقل مکان کرد . شریف این بخت را داشت که پدرش اهل سلیقه بود و با هم محلی هنر رفت‌وآمد داشت . وی هم علاقه‌اش را به آهنگ از دوران کودکی نشان اعطا کرد و گهگاه به ساز پدرش دستبرد می‌زد .
شریف تار را نزد علی‌اکبرخان شهنازی تمرین کرد و یاددادن رویت کرد . وی به‌دلیل صلح و دوستی پدرش با عبدالحسین شهنازی , اخوی علی‌اکبرخان شهنازی که در نواختن تار از پدرش , آقا حسینقلی , سود کرده بود , بر سطر آهنگ اهل ایران هم مسلط شد . فرهنگ وتمدن شریف معتقد بود که همواره زیر تأثیر ساز عبدالحسین‌خان بوده و از سبک وی الهام گرفته است .
نکته پررنگ هنر شریف را در‌این می دانند که شیوه نوازندگی‌اش مخصوص به خودش بود و شباهتی به شیوه نوازندگی استادانش نداشت . کلیه بر صاحب و مالک سبک بودن وی تاکید دارا هستند و ابداعاتش در طریق انگشت‌گذاری و مضراب‌زنی در نقاط متعدد سیم‌های تار را از ویژگی‌های نوازندگی وی میدانند .

وی صورت به یاد ماندنی آوا اهل ایران بود و سوابق همیاری با محمدرضا شجریان , تاج اصفهانی , غلامحسین بنان , محمود محمودی خوانساری , حسام‌الدین سراج و . . . را داشت .

در طول روز چهارم فروددین ماه با میلاد هنرمندی در روزنگار رو به رو نشدیم اما در پنجم فروددین ماه دو هنرمند از جمله ناصر مسعودی ( خواننده گیلک ) و بهرام گودرزی ( خواننده ) دیده به عالم گشوده‌اند .

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *