مجوز موسیقی رپ و وضعیت رپر ها در ایران!

موسیقی رپ - 1

وضعیت مجوز رپر ها در کشور ایران به چه صورت است

موسیقی رپ و رپرها , تا امروز هیچ شانسی برای گرفتن مجوز در مرزوبوم نداشته‌اند . چه بسا برخی از آنان , اگر هم توانسته‌اند اجازه فعالیت رسمی پیدا نمایند , بدین شرط بوده است که سبک رپ را ببوسند و کنار بگذارند ; نمونه‌اش هم معلوم زد که بعد از مجوز گرفتن , تنها پاپ می‌خواند و بس .

ولی چرا موسیقی رپ, هیچ جایی در سپهرِ قانونی موسیقی کشور ندارد؟ این پرسش را با محمد اللهیاری فومنی , مدیرکل دفتر موسیقی مطرح کردیم و او پاسخ اعطا کرد : «به هرحال , ماهیت شکل‌گیری بعضی از گونه‌های آوا با گونه‌های دیگر گوناگون است . و وقتی که ما در کشور ایران معاش میکنیم , ارگانیک است که مساله , متاثر از وضعیت فرهنگی و اجتماعی خودمان باشد . صراحت دارد که ما در دهکده جهانی معاش می کنیم و بخش اعظمی از اصول و قواعد جهان را پذیرفته‌ایم , البته به زیست بوم و فرهنگ خود , استوار و دارای تعهد هستیم . برای همین , طبیعی است که توسعه و گسترش و ترویج بعضی از ژانرهای آوا , می‌تواند خطراتی داشته باشد . »

ممنوعیت موسیقی رپ در داخل کشور!

وی درپی , از زاویه‌ای دیگر به ماجرای ممنوعیت موسیقی رپ پرداخت و اظهار کرد : «این‌که در سال‌های پیشین , ما برای بعضی از گونه‌های یگانه آوا , تصمیمی نگرفته‌ایم , چندین عامل داشته است ; اول این که شناختی صحیح روی ماهیت آن آوا وجود نداشته است , دوم اینکه برنامه و استراتژی مشخصی برای آن نبوده است . صرفاً بحث , روشن کردن یک سوییچ و مجاز کردن آن سبک نیست . اینجانب میپندارم اینکه بعضا از گونه‌های آهنگ , کم‌تر عرضه میگردند , ناشی از تصمیم‌های استراتژیک نیست و بیشتر به عدم آشنایی برمی‌گردد . در صورتی‌که بتوانیم راهبردمان را در این جهت , رسم کنیم بهره و ضرر و زیان هرگونه آهنگ را صحیح بسنجیم , می توانیم تصمیمی درست درباره آن بگیریم . »

الله یاری در پاسخ به‌این پرسش که آیا ممکن است در آینده نزدیک , موسیقی رپ و خواننده گان این سبک بتوانند رسما فعالیت نمایند , گفت : «به هرحال , درباره بعضا از گونه‌های موسیقی در درون کشور , حساسیت‌هایی وجود دارد . ما باید تصویری درست از این گونه آهنگ و گونه‌های مشابه آن به‌دست بیاوریم و اجازه بدهیم تا تصمیم‌گیرندگان با یک نگاه واقع‌بینانه‌ , فواید و اثر ها آن را بررسی نمایند . »

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *