موسسه فرهنگی هنری «ماهور» ردیف افشاری را منتشر کرد

موسسه فرهنگی هنری «ماهور» - 1

آلبوم ردیف آوازی افشاری و بیات منتشر شد

محمد موسوی رئیس موسسه فرهنگی هنری «ماهور» از قدیمی‌ترین ناشران موسیقی سرزمین , با اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌های این موسسه اعلام کرد : بر اساس آخرین برنامه‌ریزی‌ها , آلبوم «ردیف آوازی» مشتمل بر نغمه افشاری و بیات ترک به هنرمندی حاتم عسگری فراهانی و نوازندگی غلامحسین بیگجه خانی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است .

او درباره توضیحاتی که پیرامون این آلبوم دردسترس مخاطبان قرار گرفته , اذعان کرد : در مقایسه با آوازهای متداول که در آنها معمولاً با انتخاب یک غزل , گوشه‌های اصلی یک دستگاه یا سرود , همراه با ابیات آن خوانده می‌شوند آوازهای افشاری و بیات ترک که در این این مجموعه می‌شنوید نیز در تعدد و تنوع گوشه‌های خوانده شده و نیز در تعیین اشعار در اوزان مختلف شعری , گوناگون می‌باشند .

موسسه فرهنگی هنری «ماهور»

این منتشر کننده درباره پیشینه خواننده این آلبوم توضیح اعطا کرد : حاتم عسگری از هنرمندان پیشکسوت آهنگ ایرانی است که از سال ۵۵ با عنوان استاد ردیفِ آوازی وزارت فرهنگ و هنر و بعداز آن استادیار دانشگاه هنر و دانشگاه تهران به فراگیری ردیف آوازی آهنگ ایران پرداخت . عسگری که دارنده نشان درجه یک هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است دارنده سند هم اندازه دکترای ردیف آوازی موسیقی ایران نیز است و مجموعه آلبوم آموزشی «ردیف موسیقی سنتی ایرانی» به روایت و آواز حاتم عسگری و همراهی تار زنده‌یاد استاد داریوش صفوت از جمله اثرها این هنرمند در عرصه موسیقی است .

او در بخش دیگری از صحبت‌های خویش به تکثیر تازه‌ترین شماره فصلنامه آوا «ماهور» به سردبیری ساسان فاطمی نیز اشاره و اذعان کرد : هشتاد و هفتمین فصلنامه آوا «ماهور» به سردبیری ساسان فاطمی پژوهشگر و استاد موسیقی و ترکیب بابک خضرایی , آرش محافظ , سعید کردمافی و بنده به عنوان هیات تحریریه به تازگی منتشر شده شده‌است . این شماره در ردیف شماره ویژه فصل بهار پیش روی مخاطبان قرار گرفته است .

موسوی در رابطه جزییات این شماره از فصلنامه «ماهور» بیان کرد : در بخش مقاله‌ها عناوینی چون «موسیقی در ایلام باستان» اثر بولاورگرن ترجمه عسگر بهرامی , «نقش چهارم‌ها و پنجم‌ها در ساخت بستر نغمگیِ دستگاه‌های موسیقی ایرانی» , «منطقِ باستانی صفی‌الدینیِ ملایمت‌ها امروزه تا چه حد کار می‌کند؟» نوشته بابک خضرایی , «تأملاتی بر خاستگاه‌های نظری , کارگانی و جغرافیاییِ دستگاه در آوا کلاسیک ایرانی» نوشته سعید کرد مافی , «اصلاح و نقد برنامه گل‌ها در مجله موزیک ایران» نوشته کامیار صلواتی منتشر شده‌اند . این در حالی است که در بخش یادداشت‌های پراکنده موضوعاتی زیرا «موسیقی رامشگران دربار فتحعلی‌شاه به‌روایت تذکره خاوری» نوشته شاهو عبدی و «عناوین الحان قاجاری در رساله آوازهای ایرانی» نوشته سپنتا حامدی‌نژاد دیده میشود .

مدیریت موسسه فرهنگی هنری «ماهور» بیشتر کرد : «به‌سوی قوم‌موسیقی‌شناسیِ جنبشِ موسیقیِ قدیم : اندیشه‌هایی درباره رشته‌های بینابینی و جهان‌های موسیقایی» نوشته کی کافمن شلمی و ترجمه ناتالی چوبینه در بخش «مفاهیم بنیادین» , یادداشتی درباره کتاب ریتم کودکانه در ایران , اثر ساسان فاطمی به قلم امید طبیب‌زاده و «نقدِ پاریسی و مسئله اپرای ترجمه‌شده ( ۱۸۲۰ – ۱۸۷۰ ) » متن کُرین شْنِدِر با ترجمه آرش نگهدارنده در بخش نقد و بررسی هم مطالب این شماره را تشکیل میدهند .

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *