عبدالحسین مختاباد استاد موسیقی ایران

- 1

عبد الحسین مختاباد
این هنرمند نیز متولد نخستین فروددین ماه ۱۳۴۵ در ساری , آهنگ ساز و خواننده رییس قبل دانش گاه هنر و معماری کالج آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی است .
مختاباد آهنگ را نزد استادانی زیرا مهربان با تقوا عظیمی ( سرود ) , عطاءالله جنگوک ( سه تار ) و همینطور کامبیز روشن‌روان , شاهین فرهت و محسن الهامیان ( تئوری آهنگ , سلفژ و هارمونی ) و امیر بیداریان ( تنبک ) فرا گرفته‌ است .
از معروف‌ترین اثرها هنری مختاباد می‌توان به «تمنای وصال» و «شبانگاهان» اشاره نمود . مختاباد بنیان‌گذار و خواننده عضو مجموعه رودکی است .
از آخری اثر ها وی می‌توان به اپرای آرش کمانگیر اشاره نمود که بر طبق منظومه آرش کمانگیر سروده سیاوش کسرایی ساخته شده است .
او در سال ۱۳۷۸ پس از حدود یک ده سال کار هنری و ارایه یک‌سری گالری و هم اجرای کنسرت‌های متفاوت در کشور‌ایران , اروپا , آمریکای شمالی و… برای ادامه علم آموزی در حرفه آوا به بیرون از کشور‌ایران رفت . ابتدا در کانادا ( دانشکده اتاوا – برهه زمانی مدرک لیسانس ) و بعد از آن در انگلستان ( کالج گلد اسمیت لندن – بازه زمانی کارشناسی ارشد و دکتری ) فن آهنگ سازی و اجرا ذیل لحاظ استادان برجسته‌ای زیرا پروفسور جان بیلی تحت عنوان مدرس راهنما , و پروفسور استانلی گلاسر تحت عنوان معلم آهنگ سازی , تا سال ۱۳۸۶ به علم آموزی درگیر بود . وی علاوه بر اجرای آوا سنتی , به تحقیق و پژوهش در زمینه‌های جامعه‌شناختی آهنگ هم می پردازد . او سرگرم درس دادن آهنگ در کالج صدا و سیما , دانش کده تهران و دانشکده آزاد اسلامی است .

همینطور از آخری اثر ها او می‌توان به اپرای آرش کمانگیر اشاره نمود که مبنی بر منظومه آرش کمانگیر سروده سیاوش کسرایی تاسیس شده است . نوشتن این اثر پیش از پنج سال ارتفاع کشیده و در سال ۱۳۹۰ به پایان رسیده است و اکنون درانتظار آماده شدن مقدمات اجراست . زمان‌بندی این فعالیت که برای دو خواننده و مجموعه کر نوشته‌شده , به صورتی است که یک ساعت و نیم تا دو ساعت ارتفاع می کشد و یک قسمت از آن بازی زنده است که کارگردان , نمایش را در دست می گیرد و بخش دیگر نیز آهنگ است که با دو خواننده و مجموعه کر به اجرا در میاید .

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *