کتاب آموزشی جدید شایان ریاحی منتشر شد

شایان ریاحی

کتاب آموزشی جدید شایان ریاحی منتشر شد

جلد اول کتاب آموزش داربوکا اثری از  شایان ریاحی  منتشر شد . این نوازنده سازهای کوبه‌ای در جدیدترین تجربه آموزشی خود این کتاب را از سوی انتشارات موسیقی «عارف» در بازار منتشر نموده است . شایان ریاحی درباره جزئیات این موضوع ذکر کرد : «موسیقی ایران سال‌ها است که مسیرها و اتفاقات نوینی را در زمینه‌های مختلف موسیقایی تجربه میکند . موسیقی‌های عرب و ترک از جمله موسیقی‌های تاثیرگذار در سراسر جهان میباشند که در ایران هم بسیار پر مخاطب می باشند . نفوذ و اثربخشی سازهای کوبه‌ای این مناطق به دلایل بسیاری از جمله رنگ‌های صوتی جذاب و پرکاربرد , تنوع تکنیکی بسیار , الگوهای ریتمیک منحصر به فرد و . . . بر کسی پوشیده نیست .

 

شایان ریاحی

ساز داربوکا از جمله سازهای کوبه‌ای شایان ریاحی

که‌تاز این بخشها است که توانسته گوی سبقت را از دیگر سازهای کوبه ای برباید . ولی متاسفانه به دلیل نبود منابع مدون و مکتوب آموزشی چه در سطح جهان و چه در جامعه‌ ما , آموزش آکادمیک برای این ساز با مشکلات فراوانی رو به‌ رو‌ است و انتقال مطالب اکثراً به طریق آموزش سینه به سینه صورت می‌گیرد . به همین علت تصمیم گرفتم برای ساز داربوکا مجموعه‌ای آموزشی در جهت آشنایی بهتر این ساز و سازهای همراهی کننده‌اش و همچنین ارتقای مرحله دانایی کوبه‌ای نوازان در مواقعی از قبیل شناخت با تکنیک‌های نوین ‌داربوکا , الگوهای ریتمیک خاورمیانه و . . . جمع آوری کنم .

تمرین‌های معلوم شده در‌این کتاب و جلدهای بعدی آن مبتنی بر تحقیق , تالیف ‌و ترجمه مکتوب شده‌اند و سعی شده است که هنرجو با تکیه بر دانشی که از روش این منبع به وی انتقال داده می شود , خلاقیت خود را برای ادامه مسیر نوازندگی به کار‌گیرد و به توانایی‌هایی نظیر هم‌نوازی , تک‌نوازی و . . . دست پیدا کند , با انواع تکنیک های سنتی و مدرن آشنا شده و آماده رفتار و پیاده‌سازی ایده‌های شخصی خویش گردد . »

 

شایان ریاحی در ادامه اظهار‌کرد : «امیدوارم تلاش‌هایم در این سالها برای شناخت این ساز و ارتقای تراز نوازندگی آن در ایران مثمر ثمر واقع شود و شما دوستان بتوانید بهره‌ اضطراری را از آن ببرید . »

 

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *